Aşırı Koruyucu Yöneticiler

Aşırı koruyucu yöneticiler, iş hayatında iyi kötü herkesin karşılaşabileceği bir yönetici tipidir. Yaptığı bütün davranışları kendisine bağlı olan ekip üyelerini korumak için yaptığına kendisini inandırmıştır. Halbuki yaptığı ekip üyelerini bir fanusa koyup çalıştırmaktır. Fanus içinde huzurlu(!) bir şekilde uzun süre çalışan ekip üyesi artık fanusun dışına çıkmak için çaba göstermez. Çünkü fanusun dışında tehlikeli bir hayat olduğundan dolayı dış dünya ile bağlantıyı yöneticisine bırakır. Her işi yöneticisinin istediği şekilde yapar, talimatların dışına asla çıkmaz.

Uzun süre bu şekilde, sıkıcı ve tek düze, çalışan ekip üyesi kendisini dış dünyadan koruyan(!) yöneticisine sempati besleyebilir (bknz: Stockholm Sendromu). Ekip üyesi için ideal yöneticinin olmazsa olmaz özelliği “koruyuculuk” olur.

İş hayatının sürprizlerle dolu olduğunu düşünürsek aşırı koruyucu yönetici ile ekip üyelerinin uzun süre bir arada çalışamayacağı konusunda hem fikirizdir. Koruyucu yöneticisini kaybeden ve fanusu kırılan ekip üyesi bi’ an da kendisini Serengeti’de bulur. Sonunu ise kendisi belirler.

Reklam

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s