Çalışmanın Mutluluğu ve Sıkıntısı – Alaın de Botton

Öncelikli olarak iş dünyasının popüler kavramı “işyerinde mutluluk” ile ilgili detayları bulmayı ve çalışanlarınızın daha mutlu (!) olmasını bu kitap ile sağlayabileceğinize düşünüyorsanız yanılıyorsanız

Kitap içerisin belki bu yönde birkaç adım atmanızı sağlayabilecek anektodlar bulabilirsiniz ama detaylarda kaybolduğunuz takdirde bunu başarabilirsiniz. Çünkü felsefe terk yazarımız Alain de Button “muhasebecilik’te mutlu olmak için 10 madde”yi hazırlamak yerine  sizi satırların arasındaki hazineyi bulmayı davet ediyor.

Çalışmanın Mutluluğu ve Sıkıntısı*’nın dili ne bir iş kitabı kadar yoğun ne de felsefe kitabı kadar sıkıcı sadece hayattan bir kesit. Daha iyi anlatabilmem için kitapta en sevdiğim bölümü paylaşayım.

“Daha kırk beş dakika önce bütün ülke ne kadar sakindi, ve şimdiyse ne çok saç yıkama, kravat bağlama, anahtar arama, leke çıkarma ve karı koca bağırması gerçekleşecek bir sonraki otuz dakika boyunca. Muhasebecinin evinde olanlar başkentin etrafında çizilen dev bir dairenin içindeki, Folkestone’dan Aylesbur’ye Haslemere’den Chelmsford’a dek yüz bin diğer evde de yaşanacak. Rottingdean ve Harwich’te alarmlar başlıyor; çamdan raflarda ve üstü mermerden komodinlerin üzerinde duran alarmlar; kimisi titreyen, kimisi de haber spikerlerinin, siklonların izlediği yolları ve döviz kurlarını ayrıntılı bir şekilde  veren ipek gibi sesle yaptığı anonsları başlatan alarmlar.”

Bu kitabı okumasanız bile okuyanları üzmemeniz gerektiğini sakın unutmayın!

 

 

 

Reklam

1 Yorum

  1. ikdedektifi dedi ki:

    Aynı yazarın Felsefenin Tesellisi kitabı da çok iyi. Tavsiye ederim.

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s