Yaşanılası Ofis: turkticaret.net

turkticaret.net‘in Bursa Ulutek’te bulunan ofisini ve benzer ofisleri “yaşanılası ofisler” olarak adlandırmayı tercih ediyorum. Klasik ofisler sadece çalışmak için tasarlanırken “yaşanılası ofisler”de çalışmaktan daha fazlasını yapabilirsiniz. turkticaret.net‘in ofisi de bunun Türkiye’deki nadir örneklerinden biri. Resimlerini bol bol gördüğümüz bu yaşanılası ofisi ziyaret etmek için güneşli bir cumartesi günü İK Bloggerlar’ı olarak Bursa’ya çıkarma yaptık(!)

Ofis tasarlanırken Dünya üzerindeki benzer ofislerin incelendiğini Eğitim Koordinatörü Birgül Hanım açık yüreklilikle söylüyor ve ekliyor “….. ama kopyalamadık”. Dediğinde de haklı Bursa motiflerini barındıran iki bin metrekarelik alanda doğu-batı sentezi hakim. Teleferik, tekne ve koza gibi konsept toplantı odalarının bulunduğu turkticaret.net’te her bölüm kendi tematik ofisine sahip. Farklı noktalarda bulunan sosyal alanlar, masaj koltukları, spor salonu vb. imkanlar ile bir çalışan bu ofiste rahatlıkla yaşayabilir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Birgül Hanım ile yaptığımız sohbet sırasında ne yazık ki Alper Bey’in “verimlilik” üzerine sorduğu sorunun cevabının beni pek tatmin etmediğini belirtmem gerek. Belki de kendilerinin belirttiği gibi on ay gibi kısa süre içerisinde hem ofisin inşaatı ile ilgilenmek hem de akademik çalışmaların yürütülmesini koordine etmek yazıldığı kolay değildi. Bir de bunların üstüne günlük iş yükü binince “öncesi-sonrası” şeklinde bir karşılaştırma yapmak imkansız hale gelmiş olabilir. Fakat ofisin inşaatı bittiğine göre turkticaret.net kapılarını akademisyenlere açarak yaşanılası ofislerin bağlılık, motivasyon, performans ve mutluluk gibi konulardaki etkilerinin ortaya konulmasına yardımcı olabilirler. Ayrıca turkticaret.net CEO’su Murat Bey’in belirttiği gibi düşük turnover’ın olduğu böyle bir şirkette zamana yayılmış güzel akademik çalışmalar da yapılabilir.

Diğer önemli bir konu ise müzik. Belki kendimi masaj koltuğuna kendimi emanet ettiğim süre zarfında bu konu konuşulmuştur ama ben ofisin her noktasında duyulan bir müzik işitmedim. Şöyle arka fonda çalan güzel bir şarkı ve işte sana motivasyon!

Nazik davetleri için tekrardan Seyhan Koçak’a, Birgül Yanıklar’a ve Murat Yanıklar’a teşekkürler.

Reklam

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s