Bir İK’cı Gözüyle Kariyer Günler – II

Bir İK’cı Gözüyle Kariyer Günleri – I’de kariyer günlerini öğrenciler için ele almışken bu sefer etkinliğin diğer tarafı olan firmalar ve firma temsilcileri için ele alıp nacizane birkaç tavsiyede bulunacağım.

 • Kariyer Günleri, İK’cıların ofisten uzaklaşıp öğrencilik yıllarına döndükleri bir etkinlik değil aksine ofiste işlerin üst üste yığıldığı bir gündür. Bu yüzden davet edildiğiniz etkinliğin firmanıza fayda sağlayıp sağlamadığını değerlendikten sonra katılmakta fayda var.
 • Bütün gün seminer, panel vb. aktivitelerin olduğu kariyer günlerine de mesafeli yaklaşmakta fayda var. Bu tür aktiviteler genelde öğrencileri kariyer günlerine çekmek için programa eklenir ama organizasyon komitesi bi’ noktadan sonra kontrolü kaybedip kariyer günlerini “nasihat günlerine” çevirebilir.
 • Firmanın faaliyet gösterdiği sektör ile ilinti olan kariyer günlerine katılmak boş pozisyon olmasa dahi hem aday havuzunu genişletmek hem de firmayı tanıtmak için mükemmel bir fırsattır.
 • Standınızın konumunun önemli olduğunu sakın unutmayın. Standın konumuna bağlı olarak ya sinek avlarsınız ya da başınızı kaşıyacak yer bulamazsınız.
 • Kiraladığınız stand alanını etkinlik öncesi ziyaret ederek yerleşimin düzgün bir şekilde yapılmasını ve eksiklerin giderilmesini sağlamalısınız.
 • Standınız geniş bir alana sahipse mini mülakatların yapılabileceği ortamlar yaratmanız size avantaj sağlayacaktır.
 • Başvuru formu, kalem, kartvizit vb. şeylerden yanınızda bol bol bulundun. Yoksa üniversite fotokopi ile özlem giderebilirsiniz :]
 • Öğrencilerin firmanızı daha iyi tanıyabilmesi için bu türler aktivitelere özel ayrı bir broşür hazırlayın. Özellikle niş pazarda faaliyet gösteren bir firmayı temsil ediyor ve öğrencilere yönelik bir broşürünüz yok ise en azından satış pazarlama bölümünün kullandığı kataloglardan faydalanabilirsiniz.
 • Son tüketiciye ulaşan ürünler imal eden bir firmayı temsil ediyorsanız standınızda bunları sergilemeniz ve/veya öğrencilere ikram etmeniz standınıza gelen öğrencileri ciddi bir şekilde etkileyecektir. Örneğin, elektronik firması olarak tablet, telefon vb. ürünleri standınıza koyabilir; gıda firması olarak ürettiğiniz meyve sularını katılımcılara dağıtabilirsiniz.
 • Firma temsilcilerinin en büyük yakındıkları nokta öğrencilerin kantinden kopamamaları olduğu için bu alanlarda organizasyon komitesinin etkin duyurular yapması teşvik edilmelidir.
 • Öğrencilerin katılımlarının artması için çekilişlerle küçük hediyeler dağıtılabilir (Şirket gezisi, cv hazırlama ve mülakat, koçluk hizmeti vb).
 • Kariyer günlerinde firmanızın temsilini asla host/hosteslere bırakmayın. Kariyer günlerine İK bölümü olarak çıkartma yapmaktan asla çekinmeyin. Firmanın farklı bölümlerinde çalışanların kısa süreli de olsa firmayı temsil etmesi öğrencilerin ilgilisini çekecektir. Örneğin, makine imal eden bir firmanın makine mühendisleri ile de temsil edilmesi öğrencilerin ilgilisini çekecek bir unsurdur.
 • Birkaç gün içerisinden yüzlerce cv’yi aday havuzunuza ekleyebilirsiniz. Ancak aynı oranda geri bildirim sağlayabilmeniz mümkün değil. Bu yüzden umut tacirliği yapmayın ve adaya karşı net olun.
Reklam

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s