Bir İK’cı Gözüyle Kariyer Günleri – I

Kariyer günleri, bahar şenlikleri kadar eğlenceli olmasa dahi üniversitelerin geleneksel hale gelen yararlı etkinliklerinden biri olduğu inkar edilemez. Kariyer günlerine hem bir öğrenci hem de İK’cı olarak katıldığımdan dolayı  birkaç tavsiyem olacak.

· Kariyer Günleri’nin organizasyonundaki başarı tecrübe ile doğru orantılıdır. Üniversitenin kariyer ofisi, öğrenci kulüpleri ve katılımcı firmaların tecrübesi katkı sağladıkları her etkinlikte daha da artacaktır. Bu yüzden ilk sene gittiğiniz kariyer günlerine bakıp son senenizdeki kariyer günlerini ıskalamayın.

  • Kariyer günlerine katılacak firmaları ve konuşmacıları araştırın. Çünkü sınır kaynak ile (zaman) maksimum faydayı sağlamayı pratikte daha iyi bir yerde öğrenemezsiniz.
  • Yanınızda mutlaka güncel CV’nizden bol bol bulundurun. Başvuru formu doldurmanızı isteyen katılımcı firma temsilcilerine burun kıvırmayın, şans böyle anlarda karşınıza çıkar.
  • Her an mülakata hazır olun. CV’nizi bırakırken ya da firma temsilcisi ile sohbet  ederken araya sıkıştırılmış klasik mülakat sorularını cevapsız bırakmayın.
  • Kariyer günlerine CEO gibi gitmeyin. Giyiminize özen gösterin ama abartmanın manası yok sonuçta siz öğrencisiniz.
  • Firmalar genellikle bu tür etkinliklerin ilk günlerine ayrı bir önem verdiğinden dolayı üst düzey yöneticilerle tanışmak istiyorsanız ilk gün öğlene kadar standları ziyaret etmenizde fayda var.
  • Katılmayı planladığınız panellerin konuşmacılarını mutlaka araştırın. Özel sektörün dinamikleri içinde yer almayan kamu kurum temsilcilerinin ve akademisyenlerin bulunduğu panellere mesafeli olmakta fayda var.
  • Başka üniversitelerin kariyer günlerine gitmekten çekinmeyin, iş hayatı girişimci ruhları sever.

Reklam

1 Yorum

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s