İnsan Kaynakları ve Hukuk

Personelcilik kökenli olan ikcılar genelde yasal mevzuatların ezbere bilinmesinin zorunluluk olduğunu ve yeni nesil İK’cıların bu şekilde kendilerini yetiştirmesi gerektiğini düşünüyorlar. Halbuki İK evrim sürecini yaşarken hukuk ile arasında belli bir mesafe koymuş ve bu mesafeyi korumak konusunda da gayet kararlı görünüyor.

Şirketlerin hukuk bölümleri ve danışmanlık ücretleri ödedikleri avukatlarının bulunmasının bir sebebi de aslında budur. Yıllarını mevzuata harcamış(!) ikcılar alınmasınlar ama bu işin okulunu okumuş hukukçuların varlıklarını da inkar etmediklerini kendilerine hatırlatırım. Çünkü ne zaman mevzuat konusunda bir tartışma olsa son cümleler “bizim bir avukat arkadaş var, ona soralım”, “bizim hukukçu bilir” şeklinde oluyor.

Hele bir de “Yargıtay kararı” durumu var ki evlere şenlik. Tüm makale okunmadan Yargıtay kararı alınır ve içinde bulunulan durum analiz edilmeden yorumlanır sonra seyreyle cümbüşü. Yorum demişken bizim okulun meşhur hocalarından Arap Celal’in “Hukuk’un sizin yorumunuza ihtiyacı” yok cümlesi geldi aklıma :]

Sanılmasın ki mevzuat hakkında hiçbir bilgim yok ya da hukuk mezunu olarak hakkımın gasp edildiğini düşünüyorum. Aksine hukukçuların şirket çıkarlarını (abartı bir şekilde) gözeterek çalıştıklarından dolayı hukukçulara karşı belli bir ön yargım olduğunu belirtmem lazım. Sonuçta önce insan!

Reklam

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s