Kişisel Pozitif Yönetim

Pozitif Yönetim ne yazık ki iş hayatında her şirkette mümkün olmuyor. Fakat kendiniz için iş hayatında kendiniz için pozitif bir bakış açısı oluşturmanı mümkün

Ulaşım: Mümkünse eviniz ile işiniz arasındaki mesafe yürüme mesafesinde olsun. Mümkün değilse yolda geçirdiğiniz vakti iyi bir şekilde değerlendirin. Arabesk kültürün sabahın 7’inde üzerinize çökmesine asla izin vermeyin. “Batsın bu dünya” ile başladığınız günün nasıl iyi geçmesini beklersiniz ki?

Erkenci Olun: Son dakika işte olup her şeye balıklama dalmak yerine ofise erkenden gidip işinize odaklanın.

E-postalar: Akşam gelen e-postaları kontrol etmek yerine işinize odaklanın. Periyodik aralıkla işinizi kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Zamanı etkin kullanın: Zaman yönetmek için çabalamayın, sadece etkin kullanmaya odaklanın. Üst üste gelen işleri önem sırasına sokun, sıralama sırasında bocaladığınız anlarda yöneticilerinizden destek alın. Sonuçta yöneticiler yönetmek için değil yönlendirmek için oradalar.

Plan yapın: Ofisten çıkarken yarının planını belirleyin ve sabahtan itibaren plana uygun hareket etmeyi ihmal etmeyin. Gün içerisinde ulaşılabilir hedefler belirlemeyi ve bonus görevler için zaman ayırmayı ihmal etmeyin.

Mola verin: 45 dakikada bir masa başından kalkmanız gerektiğini yöneticiniz anlamıyorsa kendiniz için 45 dakikada bir bahane üretin: evrak bırakmaya, adayı karşılamaya, su almaya gidin. Masanıza 1 litre su koyarak kendinizi masaya zincirlediğinizin farkında değil misiniz?

Toplantılar: Kısa ve çözüm odaklı toplantılar ne yazık ki bizim için hep hayaldir. O yüzden toplantı gereksiz bir şekilde vaktinizi alıyorsa kalkmak için kendinize uygun bir fırsat yaratın.

Spor yapın: Bahaneleri bir köşeye bırakın ve spor yapın. Öyle yıllık üye aidatını ödeyip 1 ay gitmediğiniz spor salonunu kast etmiyorum. Halı saha futbol, basketbol, tenis, doğa yürüyüşü gibi insanlarla da etkileşim içinde olabileceğiniz bir spor dalını kast ediyorum. Küçük bir ipucu: 10 dakika içinde evden çantanızı alıp çıkmazsanız o akşam spor yapmanız imkansız. Bu yüzden ya işten direk spora geçin ya da 10 dakika içinde çantanızı kapıp evden çıkın.

Kontrolü kaybetmeyin: Gün içerisinde bazen işi yetiştirmek için kendi kendinizle yarışırsınız ve kaçınılmaz bir şekilde hatalar ortaya çıkar. Aynı işi tekrar tekrar yapmamak için hızını kendiniz belirleyin ve kontrolü kaybetmeyin.

Destekleyin: Başarılarınızı mesai arkadaşlarınızla paylaşın ve onların başarılarını da desteklemeyi unutmayın.

İşbirliği yapın: Yardım istemekten ve yardım etmekten çekinmeyin. Kurduğunuz işbirliği ile hedeflerinize bir takım olarak daha kolay ulaşırsınız.

Sıkıcı işler: Ertelemenin hiçbir manası olmayan hayattan bezdiren işleri hemen yapıp arkada bırakmak en iyisidir. Çünkü o sıkıcı işin üstünü çizmediğiniz sürece kafanız hep o noktaya takılıp kalacaktır.

Hafta sonları: Rutinlerden sıyrılıp tatil günlerinizi farklı aktiviteler ve insanlarla değerlendirin. Esnek çalışmanın uygulandığı bir yerde iseniz bunu iyi değerlendirmeyi ihmal etmeyin 😉

Olumlu olun: İşinize ve mesai arkadaşlarınıza karşı olumlu bir tutum içerisinde olun. Negatif tutum içerisinde olan insanlara karşı anlayışlı olmaya çalışın.

Kurallar: Şirkette düzeni sağlamak için konulan bazı kurallar sizi engelleyebilir. Yılmayın ve geleceğe odaklanın, başarınız ile kuralların tekrar yazılmasını sağlayabilirsiniz.

Eleştiri: Aldığınız eleştirileri  anlayışla karşılayın ve bu geri bildirimleri kendinizi geliştirmek için kullanın.

Uyum sağlayın: İş hayatında esnek ve uyumlu olan hayatta kalır. Değişikliğe her zaman açık olun

pozitif yönetim

Reklam

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s