Son İşiniz Yeni Kabusunuz

061811-job-posting-is-two-years-old-bad-sign-300x266Aslında her şey güzel başlamıştı. Lacileri çekip yeni işinize, ofisinize heyecanla gitmiştiniz. Yeni mesai arkadaşlarınız sizi sıcak çok karşılamıştı. “Hoş geldin paketi”ni sosyal medyada paylaşıp bütün tebriklere üşünmeden cevap yazmıştınız. Yalnız hiç beklemediğiniz bir şey oldu son işiniz yeni kabusunuz oldu.

Olamaz mı? Olabilir. Hatta Türkiye standartlarında tahmin edilenden hızlı bir şekilde gerçekleşir peri masalından uyanma durumu.

Bu kabus yukarıdaki gibi bir anda ortaya çıkmasa dahi yavaş yavaş kendini hissettirir. Kabusun geldiğini hissettiğiniz an fevri kararlar vermemek için biraz daha zamanın geçmesini ve şartların olgunlaşmasını beklemekte fayda var. Zaman her şeyin ilacı(!) olmasına rağmen sizin derdinize derman olmuyorsa kendinizi bu kabusa hazırlamanızda fayda var.

Süreci gözden geçirin: Bu duruma nasıl geldiğinizi iyi bir şekilde analiz etmenizde fayda var. Çünkü süreç boyunca gözden kaçan detaylar belki de bu kabusun habercileriydi. Ülkemizde genelde mülakatlarda anlatılan iş tanımlarında beklenen ile gerçekleşen arasında büyük farklar bulunmaktadır. Bu sebeple size anlatılan görev tanımını iyi bir şekilde dinlemeniz ve tutarsızlıklar hakkında sorular sormanızda fayda var. Köprüden önce son çıkışı kaçırdıysanız eğer en azından imzaladığız evrakları tekrar okuyun.

Yöneticiniz ile görüşün: Fırtınadan çıkmak için en iyi yöntem yönetici desteğidir. Yalnız yöneticiniz ile yapacağınız görüşme iki ucu keskin bıçaktır. Yanlış kullanacağınız bir kelime ile size kapının yeri gösterilebilir. Bu sebeple kabusu kontrol altına almak için yapıcı önerilerde bulunarak işinizi istediğiniz hale getirmeye çalışın.

businessman-in-mousetrapÖnce Sağlık: İşinizde istediğiniz değişiklikleri yapamıyor ve kabusunuz sizin sağlığınızı etkilemeye başladıysa hemen iş aramanızda fayda var. Hatta iş bulmadan bile istifa etmeniz gerekebilir çünkü burada söz konusu olan sağlığınız.

Son karar: Yeniden mülakat maratonuna girdiğinizde son iş yerinizdeki deneyiminizin neden kısa olduğu mutlaka sorulacaktır. Cevabınızı nazik bir şekilde vermenizde fayda var çünkü kontrolü kaybedip eski çalıştığınız şirketi kötülediğiniz takdirde mülakatı gerçekleştiren yönetici üzerinde olumsuz bir izlenim bırakabilirsiniz.

Kaynak için tıklayınız

Reklam

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s