İş Hayatında Stockholm Sendromu

İK’cılar olarak hep “insanın sevdiği işi yapmasından” bahsederiz ama ne yazık ki söylediği kadar kolay olmuyor. Bu sebeple “en azından yaptığın işi sev” denir insanlara. İşte bu noktada iş hayatında bir Stokholm Sendromu yaratıldığını düşünüyorum.

Stokholm sendromu, rehinenin kendisini rehin alan Terörist kişiyle olası diyalog sürecinde oluşan duygusal anlamda sempati ve empati oluşması olarak özetlenebilecek psikolojik durumu anlatan literatür terimdir. Psikiyatr Nils Bejerot tarafından adlandırılan sendrom, ismini 1973 yılında İsveç’in başkenti Stokholm’de yaşanan bir olaydan almaktadır. Banka soyguncusu tarafından altı gün boyunca rehin tutulan bir kadın, soyguncuya duygusal olarak bağlanır. Serbest kaldığında soyguncuyu savunmakla kalmaz, nişanlısını terk ederek kendisini rehin alan banka soyguncusunun hapisten çıkmasını bekler. Stokholm sendromu birçok rehine olayında yaşanmıştır.

Ülkemizde durmadan değişen eğitim sistemi ve buna bağlı olarak kariyer planlamasının eksikliğinden dolayı yeni mezun adaylar ekonomik şartları da göz önünde bulundurarak hayallerinde iş yerine buldukları ilk işe dört elle sarılıyorlar. Verilen sorumluluklar, bir takımın parçası olma ve tabii ki maddi tatmin sebebi gibi çeşitli unsurların etkisi ile çalışan kendini hayalindeki işte çalıştığına inandırmaya başlıyor. Kimisi hayatı boyunca mutlu olurken kimisi için sonuç ne yazık ki aynı değil.

İş hayatındaki Stokholm Sendromu’ndan sıyrılan çalışanın inanmışlığının bittiği yerde de pişmanlık başlıyor. O mutlu mesut çalışan profili yerini ayakları geri geri giden, her işi angarya olarak gören, işini sevmeyen ve şirketinden nefret eden bir profile bırakıyor. Deyim yerindeyse canlı bir bomba halini alıyor ve iş hayatında yaşadığı bütün olumsuzlukları da günlük hayatına taşıyor.

Etrafımızda iş hayatına bir şekilde atılmış mesleğine aşık olduğunu sanan fakat sonrasında nefret eden binlerce çalışan var. Keşke herkes sevdiği işi yapabilse ama yok öyle bi’ dünya!

 

Reklam

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s