Mezun Olmadan Yapmanız Gereken 7 Şey!

Üniversite mezuniyeti size bir diplomadan daha fazlasını verebilir. Bu sizin üniversite hayatınızı nasıl yaşadığınıza ve neleri tecrübe ettiğinize bağlıdır. İş hayatına girmeden önce aşağıdaki önerilerden birkaçını bile gerçekleştirmek sizi diğer beyaz yakalılardan ayıracaktır.

Öğrenci evinde kalın: Ailenizde aynı şehirde yaşıyor olsanız dahi imkânlarınızı zorlayarak bir öğrenci evinde kalın. Çünkü en iyi arkadaşım dediğiniz kişinin su ile teması sonucu canavara dönüşen bir Gremlin olduğunu ancak böyle anlayabilirsiniz. Böylece iş hayatında kimin arkadaşınız olup olmadığını daha iyi ayırt edersiniz. Ayrıca öğrenci evi demek bütçe yönetimi demektir. Sınırlı bir bütçeyi en faydalı şekilde nasıl yöneteceğinizi en iyi öğrenci evinde öğrenebilirsiniz.

Okulunuzu uzatın: En etkin zaman yönetimini okulunuzu uzatarak öğrenirsiniz. En az yarım dönem okulunuz uzadığı zaman ileride bir dakika ile neler kaybedebileceğini öğrenmiş olursunuz.

Çalışın: Kariyer hedefinize uzak ve yakın işlerde çalışın. Kariyer hedefinize yakın işler ile mesleki tecrübe elde ederken kariyer hedeflerinden uzak işler ile hayati tecrübeler elde edebilirsiniz. Kısaca çalışın asla kaybetmezsiniz.

Work-Travel-sydney1

Not alışverişi yapın: Öncelikli olarak bölümde yer alan bütün derslerin en iyi notlarına sahip olmanız gerekmektedir. Bunun için kendinizi notların kesişme noktası konumlandırabilmeniz şart. Amatör ruh ile oluşturduğunuz bu network’ü iş hayatında bile kullanabileceğinizi hatırlatmakta fayda var. Yalnız kesinlikle diğer bölümlerin notlarına göz dikip olayı ticarileştirmeyin!

Düşüncesizce hareketlerde bulunun: Öğrencilik hayatınızda düşüncesizce gerçekleştirmiş olduğunuz hareketlerin sonuçları canınızı pek yakmaz fakat iş hayatında atacağınız her adımı düşünmeniz için temel oluşturur.

Otostop çekin: Biraz aşırı geldiğinin farkındayım ama öğrencilik yılları otostop hikayeleri ile dolu birisi olarak risk ve iletişim konusunda alınabilecek en iyi eğitimin otostop olduğu konusunda ısrarlıyım.

Sevgiliniz olsun: Aynı bölümden hatta sınıftan sevgiliniz olsun. İleride ofisteki romantik ilişkilere bakışınızı belirleyecek en önemli tecrübe bu olacaktır.

Reklam

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s