Yeni Mezunlar İçin 7 Tavsiye

“Üniversiteye kapağı attın mı gerisi kolay” diyenlere inat hayat hiç aynı fikirde değil. Bu sebeple öğrenci kafasından kısa sürede sıyrılmakta fayda var. İşte öğrenci kafasından kurtulmanız için 7 tavsiye:

Milyonlar: Üniversiteye nasıl milyonlarla beraber girdiyseniz yine o milyonlarla mezun olduğunuzu unutmayın. Yani tek üniversite mezunu siz değilsiniz. Sizin gibi iş arayan bir sürü yeni mezun var.

Tecrübesiz: Okuldan hangi unvan ile mezun olursanız olun iş hayatındaki ilk unvanınız “tecrübesiz aday”, bunu kabullenin.

Hint Kumaşı: Bölüm birincisi, onur belgesi, x projesi, ulusal ödüller vs sahip olabilirsiniz ama tek değilsiniz. O yüzden mütevazı olun.

İnsan Kaynakları: Evet, insan kaynakları işini bilmiyor (!) ama siz biliyorsunuz ve bu yüzden masanın diğer tarafında aday olarak oturuyorsunuz. Mülakattaki başarısızlıklarınız için başkalarını suçlamak yerine mülakata hazırlanarak gidin.

Askerlik: Erkeklerin iş hayatına girişlerindeki en büyük engel, ertelemeyin.

Yüksek Lisans: Hedeflendiğiniz kariyere bir adım daha yakın olmak için yüksek lisans yapın. Yalnız akademik kariyer hedeflemiyorsanız boşu boşuna tezli yüksek lisans programlarına başvurmayın. Tezsiz yüksek lisans programları ile çalışırken kendinize yatırım yapmış olursunuz.

Tercihler: Armudun sapı, üzümün çöpü derken evde kalırsınız, hiçbir şirket sizi almaz. Dışarıda o kadar aday varken kariyer hedefinize en yakın iş fırsatının üstüne atlayın. Tecrübeniz arttıkça iş fırsatları arasından istediğinizi tercih edersiniz.

Reklam

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s