Bill Gates ve Eğitim

Bill Gates, başarı hikayelerinin değişmeyen örneği: Harvard’ı bırakıp arkadaşı ile kurduğu şirket sayesinde dünyanın en zengin adamı oldu. Zirveyi  kaptırsa dahi Dünya’nın en zengini dediğimiz zaman aklımıza gelen ilk isim Gates. Bu bakış açısı ile başarılı bir kariyer için eğitim şart değil. Günümüz şartlarında durumu değerlendirdiğinde ise Gates’in fikri değişiyor:

“Bazı genç öğrencilerin, ben üniversiteden mezun olmadığım için üniversiteye gitmek istemediklerini duymak beni düşündürüyor elbette. Ama şöyle bir şey var, ben üniversiteyi bitirmemiş olsam bile çok iyi bir eğitim aldım. Ayrıca dünyada rekabet çok arttı, her yıl daha karmaşık konular ortaya çıkıyor, daha güçlü olmak gerekiyor ve üniversite eğitimi zorunlu hale geliyor, bir zamanlar sadece lise mezunu olmak yeterli oluyordu.”

bill-gates-jpg

Ama yine aynı Gates “Ben üniversitede geçirdiğim yılları çok sevdim ve üniversiteyi bitirmeden terk ettiğim için birçok açıdan üzülüyorum. Bunu bilerek ve düşünerek yaptım, çünkü bir fikrim vardı -ilk mikrobilgisayar yazılım firmasını kurmak istiyordum- ve bunun için bekleyemezdim” diyor.

Muhteşem bir zekaya, eşsiz bir fikre ve yılmayan girimci bir ruha sahip değilseniz mutlaka üniversiteden mezun olun!

Reklam

1 Yorum

  1. İsmail Doğan dedi ki:

    Eğitim Şart! Benim de bir mottam var.”Fırıncı bile olacaksan üniversite diplomalı fırıncı olmalısın! Bu sözümden fırıncılar alınmasın, demek istediğim, sadece mühendis, öğretmen, hukukçu değil, esnaf ta üniversite eğitimli olmalı.Olmasa da olur mu? olur pek tabii, ancak üniversite mezunu fırıncının ekmeği, lise mezununun ekmeğinden daha iyi olur, unutmayın burada da istisnalar olabilir.Eğitim altyapıdır, altyapı bitirilmeden inşaata başlamak doğru olmaz.Zamanı ve imkanları olan herkes bugünün şartlarında en az bir üniversite bitirip iki de yabancı dil bilmeli, iyi araba kullanabilmeli, kendi başına aile ocağından ayrı yaşamını pekala sürdürebilmeli ve insanlarla iyi seviyede diyalog kurabilmeli.Eğitim bunların birçoğunu sağlar, gerisi ailelere ve öğretmenlere kalmış.Kalın sağlıcakla!

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s