Dikensiz Gül Bahçesi Olmaz…

Beraber çalışmaktan keyif aldığım yöneticimin yeni işbaşı yapan arkadaşlarımızla tanışma toplantısında kullandığı bir metafordur “dikensiz gül bahçesi olmaz”. İlk başlarda bende tam olarak ne demek istediğini anlamamıştım o heyecan ile fakat ilerleyen dönemlerde karşılaştığım zorluklar bana hep bu metaforu hatırlattı.

Yeni bir şirkette işe başlayan herkes eskiden şikayet ettiği her şeyi geride bıraktığını düşünür. Bunlar, yönetici-mesai arkadaşları ile ilişkiler, ağır iş yükü, sistemsizliğin sistem haline gelmesi, kişisel gelişimin desteklenmemesi, kariyer imkanlarının kısıtlı olması, ücret yetersizliği, servisin güzergahı, yemeğin yağı vb. olarak uzar da gider. Ama siz bu problemlerden çok uzaktasınız.  Taa ki cicim ayları bitene kadar. Yeni şirketinizin dikenleri yavaş yavaş derinize değmeye başlar.

Lafı fazla uzatmaya gerek yok. Her iş yerinde sizi rahatsız eden insanlar, alışık olmadığınız prosedürler, beğenmediğiniz uygulamalar olabilir.  Bunlardan kaçmanız biraz zor görünüyor. Bu sebeple elinize bir iki diken battı diye pes etmek olmaz ama kan gövdeyi götürüyorsa yanlış yerdesiniz demektir.

Reklam

1 Yorum

  1. Melih dedi ki:

    Mesele, bahcedeki diken sayisinin gul sayisina olan orani.

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s