Para Olmasa Dahi Motivasyonu Sağlayabilmek

Motivation1Çalışanlarınızın motivasyonunu maaş dışındaki unsurlar ile arttırmak için tecrübeyle sabit 9 öneri:

Çalışanlarınızı övme konusunda asla çekingen davranmayın: Gerçekleştirmiş oldukları önemli işlerden dolayı çalışanlarınızı takım arkadaşlarının önünde başarılarından dolayı tebrik edin.

Yöneticilerden kurtulun: Sade organizasyon yapıları ile daha etkili takımlar yaratıp arzuladığınız hedeflere daha çabuk ulaşabilirsiniz.*

Fikirlerde buluşun: İnsanlar kendilerine ne yapılmasını söylenmekten nefret eder. Fakat kendi düşüncesi ile ilgili aksiyonları gönüllü olarak alır. Bu sebeple çalışanlarınızı hedefe uygun fikirler geliştirmeleri için teşvik edin.

Asla Eleştirmeyin/Düzeltmeyin: İnsanlar yanlışlarının yüzlerine vurulmasından asla mutlu olmaz, özellikle herkesin içindeyken. Çalışanlarınıza yanlışlarını göstermek yerine onlara yanlışlarını bulmalarını için rehberlik edin.

Lider yaratın: Başarılı çalışanlarınızın diğerlerine örnek olmasını sağlayın.

Yemeğe davet edin: Duyuru yapmaksızın çalışanlarınızdan birini yemeğe davet edin. Yemeğinizi yerken projelerden ve onun başarılarından konuşun.

Tanınırlık ve ödüllendirme: Şirket içi yaptığınız etkinliklerde başarı olanları duyuru panosu vb. ile herkesin bilmesini sağlayın ve ona küçük ödüller verin (sinema bileti, hediye çeki, kitap…).

happyhour-300x225Parti yapın: Çalışanlarınızın beraber eğlenebileceği organizasyonlar gerçekleştirin (piknik, mutlu saatler, tavla turnuvası….)

Başarıyı ve başarısızlığı paylaşın: Şirketin başarılarını çalışanlarınız ile paylaşın, bu başarı için onlara müteşekkir olduğunuzu bilsinler. Başarısızlığınızı da çalışanlarınız ile paylaşmaktan çekinmeyin çünkü dürüstlük ve şeffaflık sizi hedeflerinize ulaştıracaktır.

Kaynak: Ilya Pozin

 

 

Reklam

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s