Beyaz Yakalı Yeşil Dünya’nı Koru!

Geçtiğimiz günlerde  Japon Yönetmen Kouki Tange‘nin Türkçe olarak “nükleer santrale alışmayın” mesajı verdiği video sosyal paylaşım sitelerinde hızla yayıldı. Vakti zamanında elinde bir fotoğraf makinesi ile ülkemizi gezen bu Japon’un videosunu mutlaka izlemelisiniz.

Sadece izlemek ne yazık ki yeterli değil beyaz yakalı! Kimse senden kendini bir yerlere zincirlemeni istemiyor. Sadece tükettiklerine biraz dikkat etmen yeterli.  İşte aklıma gelen birkaç öneri:

  •  Müsvette olarak ayırdığın kağıtları lütfen kullanın. Müsvette kağıt klasik bir örnek ama kim yerinden kalkıp yazıcıdaki kağıdı değiştiriyor? O zaman ofisine sadece müsvette  ayrı bir yazıcı ekle beyaz yakalı.
  • Geri dönüşüme önem ver. Sadece ofis içinde değil günlük hayatının içinde de atıkların ayrıştırılmasını sağla.
  • Bilgisayarını uzun süre kullanmayacaksan ofisten çıkarken kapatmayı ihmal etme.
  • Eğer bir super hero olarak aniden ofise gelip dünyayı kurtarman gerektiğinden dolayı bilgisayarını kapatamıyorsan uyku moduna al ya da ekranını kapat beyaz yakalı
  • Unutma doğal ışığı kullanabilecek şekilde ofis yerleşimi gereksiz enerji harcamanın önüne geçer.
  • Enerji tasarruflu aydınlatma sistemleri kullanılsa dahi ofislerde ve koridorlarda kullanılan ışıklandırmanın minimize edilmesini sağlayabilirsin.
  • Lavabolarda fotoselli musluk kullanımı ile kayıpların önüne geçebiliriz. Hatta biraz vananın kısılmasını sağlarsanız da fena olmaz :]

En önemli nokta bu geliştirilebilir önerilerin eğitimler ile ofislerin, fabrikaların ve plazaların dışına çıkmasının sağlanması!

yeşil_436532

Reklam

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s