Bağzı Danışmanlık Firmaları

2013 yılının ilk ayları profesyonel işsizim olduğum bir dönemde (freelance consultant falan değil bildiğiniz işim yoktu)  X Danışmanlık şirketinin asistanı ısrarla beni İstanbul’a bir mülakata davet etti. Biraz sohbet edip müşterileri olan firmanın paylaşamayacağı ismini öğrendikten sonra görüşme tarihini ve saatini belirleyip biletimi alıp programımı yaptım. Sonra hem danışmanlık firmasını hem de müşterileri olan firmayı detaylı bir şekilde araştırdım. Adım adım ilerlemek için öncelikli olarak danışmanlık şirketini araştırdım sonrasında ise müşterileri olan firmayı.

Google sayesinde yurt dışı kaynaklı danışmanlık firması ile tahmin ettiğimden fazla dökuman buldum. Özellikle ülke müdürünün röportajlarının çarşaf çarşaf yayımlandığı dergileri okuyarak mülakatçı hakkında fikir sahibi oldum. Fikrim kısa ve netti “Sağlam bir görüşme beni bekliyor”.

Ne yazık ki sıra mülakata gelince çarşaf çarşaf röportaj veren o ülke müdürünün esamesi okunmuyordu. Mülakat öncesi eksik bilgiden, karşılamaya, zamanlamadan, ego sorunsalı gibi bütün hatalar üst üste gelerek mülakatın kötü olarak değerlendirmeme sebep oldu. Süreç içerisinde bir daha benzer bir durumla karşılaşmamak için de mülakat sonunda kibarca pozisyon ile artık ilgilenmediğimi karşı tarafa ilettim.

Aslında hikaye çok uzun ama sonuç malum “danışmanlık firmaları mülakattan” anlamıyor(!). Bu konuda hemfikir olduğumuza inanıyorum. Çünkü hangi İK’cı ile konuşsam hepsi danışmanlık firmalarındaki meslektaşlarına ateş püskürüyor. “Örgüt kültürünü bilmiyorlar, işletmenin ruhunu kabullenmiyorlar, kelle başı para alıyorlar…” şeklinde serzenişlerle istediğiniz kadar uzatabilirsiniz.

Diğer taraftan işe alım sürecini çok iyi yürüten danışmanlık firmaları sayfalarca reklam vermiyorlar ama işlerini düzgün yapıyorlar, her işte olduğu gibi! İşte bu yüzden artık “danışmanlık firmaları mülakattan” anlamıyor diyemiyorum. Her sektörde ve her şirkette olduğu gibi iyi ile kötünün bir arada olduğunu unutmamak lazım.

Tek anlayamadığım nokta özellikle şirketlerde çalışan İK’cıların danışmanlık firmalarındaki meslektaşları ile alıp veremedikleri nedir? Sadece bir mülakat mı?

Neden “bazı” değilde “bağzı” yazıldığını anlamak için tıklayınız. Detaylı bilgi için yorumlara bakınız.

Reklam

10 Yorum

 1. Ceviz Hane dedi ki:

  bagzi ??? Bazi

  1. turkerokay dedi ki:

   Bir Gezi hatırasıdır “bağzı şeyler”
   bknz: https://eksisozluk.com/kahrolsun-bagzi-seyler–3864484

 2. ef dedi ki:

  bağzı ne demek acaba diye yazıyı okudum, sonra tdk ya baktım acaba bilmediğim bir şey diye, bağzı diye bir şey yokmuş:)

  http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&guid=TDK.GTS.534b93756609f3.18508429

  1. turkerokay dedi ki:

   Elif Hanım,
   “Bağzı” kelimesinin bazı insanlar için ne anlama geldiğini anlayabilmek için tdk yerine bir önceki yorumda yer alan bağlantıya bakmanızı tavsiye ederim.
   Saygılarımla

 3. Meltem dedi ki:

  Hangi şirketle görüştüğünüzü bilemiyorum ama şahsen ben danışmanlık şirketleriyle çok profesyonel mülakatlar yaptım. Olayı şirketlerdeki HR sorumluları ya da danışmanlık firmaları olarak ayrıştırmak çok doğru gelmiyor, zira global şirketlerin insan kaynakları departmanlarında yönetici olup mülakat tekniklerinden haberdar olmayan çok fazla kişiyle de tanıştım. Danışmanlık şirketinden memnun kalmayıp süreci devam ettirmemek de çok doğru gelmedi; sonuçta çalışacağınız yerdeki kültür ve tutum önemli.
  Son olarak, en azından yayınlanmak üzere yazdığımız yazılarda yazım/imla hatalarına karşı daha hassas olabiliriz diye düşünüyorum – ama tabii bu benim naçizane fikrim…

  1. turkerokay dedi ki:

   Meltem Hanım merhaba,
   Bahsettiğiniz konuyu farklı platformlarda tartıştığımızda ortak fikrimiz “her işte iyi ve kötü vardır” oldu. Şirketlerdeki İK çalışanları ile danışmanlık firmaları şeklinde ayrıştırmamın sebebi ise kimse itiraf etmese dahi böyle bir ayrım ne yazık ki var. İşin içinden biri olarak bunu rahatlıkla söylebilirim. Fakat burada bakılması gereken nokta “çalışanın işine gönül verip vermediği” olmalı. İşte o zaman iyi-kötü ortaya çıkıyor. Her işte, her şirkette ve her sektörde geçerli olan bir durum.
   Son olarak asıl firma ile ilgili bilgiye mülakata girmeden sahip olduğumu hatırlatmak isterim. Yazının başında dikkat ederseniz asistandan aldığım ipuçları sayesinde firma ismi, pozisyon detayları ve şirket ile ilgili gerekli bilgiyi network’üm sayesinde toplamıştım. Süreci tamamlamamak için ya deli olmam ya da firma hakkında bilgiye sahip olmam lazımdı. Bende bilgiye sahiptim.
   Yine farklı bir platformda bunu tartışırken buluştuğumuz noktayı kısaca aktarmak gerekirse “Danışman şirket müşteri olan firmanın aynasıdır”.
   İmla hataları konusundaki önerinizi kesinlikle ciddiye alıyorum ve yazının kontrol edileceğinden şüpheniz olmasın.
   Saygılarımla.

 4. guest dedi ki:

  Bu turkce ile sizi almadiklarina dua ediyorlardir heralde. Okurken yoruldum imla hatalarindan

  1. turkerokay dedi ki:

   Sevgili misafir beni eleştirirken “turkçe” yerine “Türkçe” yazmış olsaydınız size samimi bir cevap verebilirdim.
   Fakat eleştirinizi ciddiye alıp kontrol edeceğim.
   İyi günler.

 5. “Bağzı” nüansını okuyucularına anlatma çabanız takdire şayandı 🙂 Bu arada seni TARAL’dan tanıyorum, bir alt dönemdiniz. Blog başarılı, tebrikler.Ben de http://www.banaisbul.com‘u yönetiyorum. Paslaşabiliriz.

  1. turkerokay dedi ki:

   İbrahim Bey merhaba,

   Yorumunuza epey geç cevap yazıyorum, pardon. Biraz beni yormuş olsa dahi inatla “bağzı şeyler”i açıklamak lazımdı 😉
   TARAL’dan buraya bir yol kesişmesi gerçekten şaşırtıcı. banaisbul.com’u almış olduğu ödülden dolayı tebrik ederim.

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s