The Employer Brand – S. Barrow & R. Mosley

The Employer Brand ile ilgili yazımı yazmadan biraz önce yeni bir kitap daha bitirdim, Belgariad Beşlemesi’nin ilk kitabı Kehanetin Oyuncağı. Genelde fantastik edebiyat denildiğinde insanların aklına hiç okumadıkları ve sadece izledikleri “Yüzüklerin Efendisi” gelse dahi tahmin edilenden daha fazla eserin olduğu bu edebiyat türünü beyaz yakalılara özellikle tavsiye ederim. Çünkü bu eserlerde iş hayatınında da kullandığımız takım çalışması, liderlik, başarı, problem çözme teknikleri vb.  kavramlar fantastik biçimde yer almaktadır. Sözün özü, önemli olan sizin bir kitaptan almak ne istediğinizdir!

0470012730Şimdi başlığa adını veren The Employer Brand’e gelelim.  İlk bölümü kaleme alan S. Barrow kavramın doğuş sürecini ve kavramsal olarak gelişimini anlatırken bence dikkat edilmesi gereken en önemli nokta literatürü her zaman olduğu gibi 20-30 sene geriden takip etmemiz. Yök’ün tez sayfasına girip “işveren markası” anahtar kelimesi ile yaptığım arama sonucu karşıma 2 tezin çıkması da bu durumu destekler nitelikte. Halbuki ülkemizde işveren markasını geliştiren o kadar şirket varken akademik açıdan zayıf kalmamız yine karşımıza üniversite-özel sektör işbirliği sorununu çıkarıyor.

Kitabın diğer yazarı olan R. Mosley ise işin uygulama kısmına odaklanarak okuyucuya global şirketlerin doğru ve yanlışlarını aktarıyor.  Bununla yetinmeyen S. Barrows ve R. Mosley son bölümde ile Reuters ve Tesco uygulamalarını okuyucu ile paylaşıyorlar.

the employer brandKitabımın neredeyse her sayfasında bi’ post-it ya da altı üstü çizik cümleler olduğundan “en sevdiğim bölümü”nü seçmek biraz zor ama aşağıdaki satırlar işveren markası oluşturmanın temeli oluşturacak nitelikte:

… Üst yönetimin stratejik katılımı olmadan bir tüketici markası oluşturulamaz . Aynı durum, işveren markası için de geçerlidir…. (2013; s60)

İşveren markasına ilgi duyan herkese “kullanma kılavuzu” niteliğindeki The Employer Brand’i tavsiye ederim. Özellikle yüksek lisansta özgün tez konusu arayanlar öğrencilerin The Employer Brand’i okumasında fayda var. Üniversite – özel sektör işbirliğinde kendi paylarına düşen çalışmayı yaptıklarında mutlaka özel sektöründe aynı hassasiyeti göstereceğine inanıyorum.

The Employer Brand’i satın almak için Realta‘nın sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Reklam

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s