Bir İşkence Türü Olarak Multitasking

Plaza dilinde multitasking, Türkçe’de çoklu görev, atalarımıza göre ise eli işte gözü oynaşta durumu.

Çoğumuzun multitasking kavramı ile ilk karşılaşması bilgisayar teknolojisine bağlı. İlerleyen PC teknolojisi ile aynı anda birden fazla işlem yapmamızı sağlayan teknolojik bütünlüğe “multitasking” adı veriliyordu. Çok fazla kavramsal detaylara girmeden elinizdeki akıllı telefonu multitasking’in en canlı örneği.

İş hayatının popüler kavramlarından biri olan (human) multitasking kavramı ile ilgili çalışmalar ise 90’lı yıllarda başlamıştı. Son yıllarda ise ülkemizde yayınlanan iş ilanlarında bile multitasking kavramı sıkça karşımıza çıkar hale geldi. Adaylarda aranan bu multitasking özelliği çalışana ve şirkete ne kadar fayda sağlıyor bilinmez ama infopik.com‘a göre “Birçok işi aynı anda yapmaya çalışan kişilerden sadece %2’si tüm o işleri verimli şekilde yapabiliyor.” Yani yazı ile yüzde doksan sekizi yaptıkları işi yüzlerine gözlerine bulaştırıyorlar kaçınılmaz şekilde.

Multitasking üzere yazılmış makalelerin birinde çok güzel bir deyiş vardı: One brain one task. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse bir şoförün yapacağı iş sadece araç kullanmaktır ki zaten ciddi dikkat ve koordinasyon gerektiren bu görevini ifa ederken bir de işin içine cep telefonunu, sigarayı ve çayı katarsak aşağıdaki manzara ortaya çıkar.

insan kaynakları multitasking

İş hayatında her pozisyon için istenilen bir özellikle olan multitasking’in çalışanlar üzerinde yarattığı en olumsuz etki ise stres. Gün içerisindeki çalışması e-posta, cep telefonu, ofis telefonu ve randevusuz misafir gibi unsurlarla bölünen beyaz yakalının diğer yandan görevi üstüne görev eklenirken iş stresi de görev sayısı ile orantılı olarak artmaktadır. Elbette iş hayatının dinamikleri içerisinde stres her zaman var olacak ama bunu göz göre arttırmak hiçbir kişiye ve kuruma fayda sağlamaz.

Sonuç olarak, mesai arkadaşlarımız birer robot değil bu yüzden üst üste görev yüklemek yerine işleri belli bir süreç içerisinde ele alabilmek en verimli sonuçların ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Reklam

2 Yorum

 1. Haluk dedi ki:

  Anlaşılan çok görevlilik veya çok işlevlilik konusunu iyi anlayamamışsınız. Burada verildiği şekilde verildiği kadarı ile şoför örneği son derece yanlış. Doğru olan şoförün kendi keyfi için çay ve sigara içmesi değil. Eğer bir minibüs şoförünün asli görevi olan araç kullanmak yanında iniş binişlerde yolcu kapısına kumanda etmesi ve ödemeleri tahsil edip üstünü vermesini konu etse idiniz doğruyu bulmuş olacaktınız.

 2. turkerokay dedi ki:

  Haluk Bey merhaba,

  Çoklu görevliliği anladığımı belirtmek için isterseniz bir pilotun uçağı uçurmak için yaptığı birden fazla görevin nasıl bir bütün haline geldiğini örnek olarak verebilirim.
  Fakat çoklu görevlilik ile ilgili bir yanlış anlaşılmanın olduğu fikrinize katılıyorum hem de genel bir yanlış anlaşılma. Bazı kişilerin bu kavramı kendilerine göre yorumlayıp bir çalışanın her işi yapabileceği şeklinde yorumladıklarında dolayı yukarıdaki gibi işin özüyle alakasız bir sürü kötü örnek karşımıza çıkıyor.

  Yorumunuz için teşekkürler,
  Saygılarımla.

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s