İstifa, Kemiksiz Dil Değildir

Şirketinizden, yöneticinizden, çalışma arkadaşlarınızdan kaynaklı bir sürü sebepten dolayı istifa edebilirsiniz.

Genelde çalışanlar istifa ettikten sonra eski şirketleri ile bütün bağlarının koptuğunu düşünürler fakat istifa ettiği şirkette yaptıkları ve söyledikleri iş hayatı boyunca daima onları takip edecektir. İstifa ettiğiniz şirkette yaptıklarınız mülakatlarda, söyledikleriniz ise genelde referans kontrolü sırasında karşınıza çıkar.

I Quit My Job Opps

Söylediklerimiz bazen karşımıza hiç beklemediğimiz anda gelir. Özellikle sinirli bir şekilde istifa eden çalışan zincirlerinden kurtulmuş vahşi bir hayvan gibi şirketini, yöneticisini ve omuz omuza beraber çalıştığı mesai arkadaşlarını hakaret edercesine eleştirir. Kimisi kantarın topuzunu kaçırırken kimisi de iyi niyetli eleştirilerde bulunur. Burada dikkat edilmesi gereken husus iyi niyetli eleştiriler olsa dahi “kime söylendiği”dir. Çünkü eleştiriyi yanlış yere iletirsiniz hem çözüm olmaz hem de eleştiriyi ilettiğiniz kişi 1’i 5 yaparak sizi ilerleyen dönemlerde zor bırakabilir. İşte bu yüzden çıkış mülakatları var.

Bu sebeple şirketlerin çıkış mülakatlarına özen göstermesi gerekirken aynı şekilde çalışanlarında bu mülakatlarda samimi olması gerekmektedir. Çıkış mülakatının olmadığı şirketlerde ise bölüm yöneticisi ile yapılacak samimi bir sohbet hatalı olarak gördüğünüz bazı şeylerin değişmesini sağlayabilir. Eğer yöneticinizden kaynaklı bir sebeple istifa ediyorsanız da en azından kulağına kar suyu kaçırın 😉

İlla ki istifa ederken unutulmak istemiyorsanız Marina Shifrin gibi yaratıcı olmalısınız.

Reklam

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s