May the Force be Wıth You

Star Wars fanatiklerinin her daim kullandıkları bir temennidir “güç seninle olsun”. Barış yanlısı Jedi’lar tarafından “güç seninle olsun” temennisinin karşısında ise “güç sana hizmet etsin” anlayışı ile Sith’ler bulunmaktadır.

Her iki mottonun ortak noktasına baktığımız da karşımıza iş hayatında olduğu gibi “güç” çıkıyor. Kim ne kadar itiraz ederse etsin bir şekilde hepimiz şekilde “gücü”, elde etmek için çabalıyor ve elde ettiğimiz zamanda onu kullanıyoruz.

Güç kavramı iş hayatında karşımıza genellikle hiyerarşi, kıdem ve bilgi kavramları ile beraber çıkıyor.

darth-vader-at-the-office

Sith Bakış Açısı ile Hiyerarşi: Hiyerarşik düzende bulunulan yere nasıl gelindiği başka bir yazının konusu olmakla birlikte bulunulan pozisyon ile güç arasında doğru orantı bulunmaktadır. Hiyerarşideki yeriniz yükseldikçe sahip olunan güç artar. İşte bu yüzden bazı insanlar iş hayatında sadece basamak tırmanmaya odaklanmış bir şekilde arkasına dahi bakmadan hep daha fazla “güç” elde edebilecekleri pozisyonların peşindedir. Bu gücün etkisi ise sadece aşağı doğru olduğundan bu “gücü” elinde bulunduran alt pozisyonlar türlü eziyetler çektirirken üst pozisyondaki birisine her daim biat eder.

Kıdem: Çalışanlar sahip oldukları tecrübeye bağlı olarak elde etmiş oldukları kıdem sayesinde iş hayatın belli bir güce sahiptirler. Organizasyon içerisinde hem yatay hem de dikey yönlü etkiye sahip olan kıdemli çalışan güçlü bir network‘e sahip ise  bu  durum organizasyon içerisindeki gücünün artmasını sağlar.

Jedi Bakış Açısı ile Bilgi: Bilgi eşittir güç! Organizasyon içerisinde bilgi ile elde edilmiş güç sayesinde organizasyonun her noktasına rahatlıkla nüfuz edebilirsiniz. Sahip olduğunuz bilgi karşısında dirençle karşılaşsanız sahip olduğunuz bilginin güvenirliliği ile bu direnç kısa süre içerisinde kırılabilir. 

Güç parantezinde bu üç kavramı ele alırsak karşımıza çıkan soru “Çalışan Jedi olup barış için mi savaşacak, Dark Side’a geçip Sith mi olacak?” Çalışan bu soruya verdiği cevaba bağlı olarak ya şirketin faydasını gözetecek ya da kendi çıkarını…

Aslında önemli olan gücü nasıl elde ettiğimiz değil, onu nasıl kullandığımız!

keep-calm-and-jedi-you-will-be-2

Küçük Darth Vader’ı da unutmamak lazım 🙂

Reklam

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s