Başarısız(!) Çalışandan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Sonunda hayallerini kurduğunuz pozisyona kavuştunuz. Fakat yönetici koltuğunuzda sahip olduğunuz yan hakları düşünürken birden aklınıza ekibinizdeki başarısız(!) çalışanlar geldi. Hiç dert etmeyin 7 adımda bu başarısızlardan(!) kurtulmanıza yardımcı olacağım (istediğiniz adımdan başlayabilirsiniz).

 • Ona bol bol vaatlerde bulunun ve hiçbirini gerçekleştirmeyin,
 • Ona yetki devretmeyin, çok basit görevler verin,
 • Ona fotokopi çektirin hatta elinden bi’ çay için,
 • Onun hatalarını herkese anlatın, hata yapmasa bile başkalarının hatalarını en çok ona yakıştırın,
 • Ona evin elektrik, su, doğal gaz faturalarını ödetin (eskiden otomatik ödememi varmış, kuyrukta beklesin),
 • Onun başarılarından kendinize pay çıkarın hatta onun başarılarını üstlenin,
 • Ona küçük zamlar yapın.

Sakın “Ben o kadar yetiştirdim adam istifa etti, gitti” diye isyan etmeyi unutmayın!

DARKSIDE

Not: Yazı eleştirel bir bakış açısı ile yazılmış olup yazı içerisinde kinayeye yer verilmiştir. Bu not Ercan Bey’in yorumu üzerine yanlış anlaşılmaları önlemek maksadıyla eklenmiştir.

Reklam

7 Yorum

 1. Ercan Ozcelik dedi ki:

  Bir İK uzmanının mobing yapmayı tavsiye edeceğini 40 yıl düşünsem aklıma gelmezdi. Bence şık olmadı.

  1. turkerokay dedi ki:

   Ercan Bey gunaydın,

   Yazıda kinaye söz konusu, kesinlikle “mobbing” tavsiye edilir bi davranış şekli değildir.

   1. Ercan Ozcelik dedi ki:

    Size de günaydın Türker Bey,
    Yazıyı ilk okuduğumda not uyarınız yoktu ve kinaye algısı sadece ” ” işaretlerinde vardı. Bu şekilde gözlerime inanamadım. Ama şunu söyleyeyim: Günümüzde mobing o kadar yaygın ve ustaca yapılıyor ki anlatılmaz yaşanır. Selamlar.

    1. turkerokay dedi ki:

     Ercan Bey,
     Yorumunuzu göz önünde bulunarak yanlış anlaşılmaları önlemek maksadıyla sonradan ekledim.
     Ne yazık ki iş hayatının en büyük problemlerinden biri ustaca uygulanan mobbingdir.
     Yorumunuz için teşekkür ederim.

 2. Hanife KOMPİR dedi ki:

  Merhabalar böyle bir olayla karşı karşıya geldiniz mı ? Türker Bey.

 3. turkerokay dedi ki:

  Hanife Hanım merhaba,
  Açıkçası böyle bir olayla bu kadar net bir şekilde karşı karşıya hiç kalmadım. Eğer kalırsam karşı taraf için gerçekten zor bir süreç olacağını düşünüyorum. Çünkü çevremde “hazır cevap” birisi olarak tanındığımdan dolayı dilime hakim olmam zor görünüyor. Tabii bu durum içinde bulunulan risk faktörlerine göre değişkenlik gösterebilir. Sonuçta hayat bu,, nasıl gideceğini asla tahmin edemeyiz.

  İyi akşamlar.

 4. Murat Azimli dedi ki:

  Selamlar,

  Bu yazdığınız şekilde davranan, davranmayı aklından geçiren bir yöneticinin gerçek anlamda başarılı bir yönetici olması bana göre mümkün değildir. En fazla idareci olabilir. Yani, en fazla işleri iyi kötü bir şekilde idare eder gider. Bunu yapmakla da kendini başarılı olarak görür. Maalesef bu tür “idareci” ler den bol bol bulunuyor.

  Bir personelini, gerçekte başarılı olduğu halde, mobbing ve çeşitli sebeplerle başarısız göstererek ondan kurtulmaya çalışan bir yöneticiyi ben insan olarak bile değerlendirmem. En hafifinden, onun karakterinden, kişiliğinden, insanlığından şüphe duyarım.

  Bence, ilk sorulması gereken soru neden başarısız olduğudur. Bir de neye göre başarı ? Çok göreceli bir kavramdır bence. Yeterli ve gerekli çalışma ortamı, kaynaklar, imkanlar sağlanmış mı ? Görevler, sorumluluklar, iş tanımları, hedefler net olarak tanımlanmış mı ? Personel mesleki ve yeteneklerine göre doğru yerde konumlandırılmış mı ? Performans ölçümleri %100 bilimsel ve objektif kriterlere göre yapılmış mı ? Başarıya etki eden tüm parametreler bilinmeli ve değerlendirilmelidir.

  Bilindiği üzere, bir yöneticinin başarısı büyük ölçüde ekip üyelerine bağlıdır. En iyi ekip, farklı yeteneklerin bir araya gelmesiyle oluşur. İyi yönetici de, bu farklılıkları nasıl yöneteceğini, farklı yetenek ve özellikleri bir potada eriterek faydaya nasıl dönüştürebileceğini bilen kişidir.

  Aksi taktirde, süper yetenekli, çalışkan, zeki tüm güzel özelliklere sahip bir çok insan bir ekibin içine toplansa bile bir sonuç elde edilemez. Böyle bir ekibin başına, henüz takım ruhunu ve liderliği özümsemeden bir şekilde yönetici ! olmuş bir kişiyi getirdiğinizde ekibin dağılması kaçınılmazdır.

  Özetle, iyi bir yöneticisinin ekibinde başarısız personel olamaz. Bu durum yöneticinin başarısızlığını gösterir. Tüm şartlar sağlandığı ve zorlandığı halde, ekibin diğer üyelerine ayak uyduramayan, aldığı görev ve sorumlulukları nicelik ve nitelik bakımından istenen seviyede yerine getiremeyen bir personel var ise, hiç zaman kaybetmeden (en kestirme yoldan), çeşitli ayak oyunları ve mobbinge vs gerek kalmadan dürüstçe konuşup yolları ayırmak gerekir. Çünkü, zaman en değerli şeydir. İşini gücünü bırakıp mobbing e zaman ayırabilen bir yönetici düşünemiyorum.

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s