LEGO’dan Liderlik Dersleri

sculptureSizlere bu sefer Nurşen Agathe Ergün‘ün n-vision‘da paylaşmış olduğu bir J. Kotter makalesi olan “Leadership Lessons From LEGO” aktarmak istedim. Çünkü liderlik her dönemin konusu olduğu gibi LEGO’da her dönemin oyuncağı 🙂

Ken Perlman, liderlik değişimi eğitimi vermektedir ve iki kız babasıdır. Kızları ile karmaşık LEGO seti inşa ederken, müşterisi ile paralellik yaşar; müşterilerinin de organizasyonlarına, aşkla değişim liderliği ederken  duyduğu tatminle aynı olduğunu fark eder. Aşkla değişimin prensiplerinin, yüzlerce ya da binlerce kişi çalıştıranlarla aynı olduğunu da ekliyor. Ken Perlman’ın LEGO’dan liderlik dersleri şöyle:

Ders #1: Başarının neye benzediği ile başlayın.

LEGO, kutunun üzerindeki ürün resmini tam olarak sağlar. Harika görünür. Üzerinde, parça sayısı, adımların sayısı vb. belirtilir. Satın almadan önce sonuca aşık olursunuz. Seti aldıktan sonra, projenin  sonuna doğru birkaç adım uzakta olduğunuzu hissedersiniz. Çünkü başarının neye benzediğini bilirsiniz. Harika görünüyordur. Çoğu zaman yöneticiler karar almak için bitmiş ürünün resminin etrafında ivme yaratmak yerine bugünden gerekli zor ve zaman alıcı stratejileri ana hatları ile çizerler.

Ders #2: Değiştirilebilir parçaları düşünün.

Nadiren olsa da LEGO’da eksik blok olabilir.

Bu zorluklar, kızlarımı durma hali yerine yenilik haline koyar. Kızlarım kendi kovalarından bizim ihtiyacımız olan yedek parçaları çıkarırlar ve binaları uzak tutarız.

Meslektaşlarımız “Bu çalışmaz çünkü” ya da “Biz bunu zaten denemedik mi?” diye kaç defa söylemişlerdir. Bu bahaneler ara sıra da olsa, tekrarlanmayan eski hatalara harcadığımız zamanı bize kazandırabilmesine rağmen, geriye dönüp hangi parçaların (dersler, öğrenme, başarılar vs.) yeniden uygulanabilirliğini görmek sıra dışı olmaktadır. Çoğu zaman insanlar, araçlar, kaynaklar ve dersler toplanma için vardır, biz nadiren kovalardakileri almak için geri döneriz.

Ders #3: Talimatlar sadece çok faydalıdır.

Talimatlar genellikle önemlidir. Ama çok basit bir şekilde hangi yuvarlak kancanın hangi kare deliğine gideceğini söyleyemediğiniz durumlar vardır. Halbuki ben kızgın bir şekilde başka bir görüntü elde etmek için talimatları evirip çevirirken kızlarım sadece yapabileceklerinin en iyisini ortaya koyuyorlar. Kızlarım, “çalışıp çalışmadığını görmek için deneyelim” derler. Bu korkusuz deney, yeniliğin hızlandırılması için kritik bir unsurdur. Olabilecek en kötü şey ne olabilir? LEGO’larla bunun sonuçları sıfırdır. Birçok iş ve kuruluşlarda, bunlar gerçek risklerdir. Çok sık olmamakla birlikte, ana risktir, beklenmedik sonuçlar değil ancak riskleri yanlış görüyor olmaktadır.

Korkuyu ortadan kaldırmak hızlı döngüleri yineleme yeteneğimizi arttırır. Deneyen, öğrenen ve insanı teşvik etmek ve mükafatlandırma liderlik için anahtardır.

Ders #4: Birçok insan bir arada çalışırken daha eğlenceli.

Kendi başınıza LEGO projesinde çalışmak harika bir şey. Ancak deneyimleri kızlarımla (veya onlar deneyimlerini benimle paylaşırken) paylaşmak çok daha eğlenceli. Müşterilerimin bir saat için 100 gönüllü kişiyi, bir kişi için 100 boş zamanı bulmaktan kolay hallederler. Farklı insanlar, bakış açıları ve deneyimleri ile işbirliği yapılmasını sağlar. Her gönüllü farklı güçlü yönler getirerek, yeniliğin daha hızlı, ileri ve özgür çıkmasını sağlar.

Ders #5: Nihai ürün kalitesi hayal girdisine dayanmaktadır. 

Ben büyürken LEGO’da birkaç özel parça; belki tekerlek ya da ön cam. Bugün çok sayıda belirli kurulum parçaları (örneğin; araçlar, çevrilebilen kokpitler, silah atarlar) var. Ancak kızlarım halen bazı değişiklikler yapıyorlar ya da onların kelimeleriyle “geliştirmeler”. Kızımın inşa ettiği LEGO motosiklet parke merdivenlerden indirirken yıkılmıştı.. Moralini bozmak yerine, o bir fırsat görüp; “Şimdi ben, daha nasıl iyi yapabilirim” dedi. “Benim isteğime göre hızlı gitmesine rağmen çok ağır oldu”. Motosikleti bozdu, tekrar yaptı, dışarı çıkardı ve tekrar başlattı. Günün sonunda üreticisinin hayaline ulaştı.

Bir lider olarak, çalışanlarınızın uzun ölçekli değişim deneyimlerinin nasıl olması gerektiğinin havasını belirlersiniz. Siz, seçilmiş, korkusuz (ama bilgili), yenilik ve tecrübe sağlamış olabilir veya “biz bunu nasıl yapmalıyız” diye söyleyen talimat kitapları tutan biri olabilirsiniz. Seçim size ait….

_LEGO_V8_Engine_1

Yazının orjinali için tıklayınız.

Reklam

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s