Benim Şirketim

21. Peryön İnsan Yönetimi Kongresi’nde  bir oturumda klasiklerden Çalışan Bağlılığı’nı dinliyordum. Telefonum benden çok uzaklarda şarj olurken elimdeki kitapçığı kurcalayıp dinlemekle dinlememek arasında gidip geliyordum. Hatta bi’ ara gelmedim bile 🙂 Fakat İrem Gökçel Önal “Çalışan bağlılığı, kalptir” dediğinde oturuma olan ilgim arttı.

Oturum boyunca çalışan bağlılığı üzerine çeşitli örnekler verildi. Gerçekten çalışan bağlılığını sağlamaya ve korumaya yönelik güzel örnekler vardı. Hepsinin amacı “şirketin ritmi ile kalbin ritmi” arasında uyum sağlamaktı.

Peki neden şirket ile çalışan arasında ritim uyumsuzluğu vardı?

Literatüre baktığımız zaman bu ritim bozukluğunun sebebi çalışan bağlılığının düşük olması. 

Bence bunlardan önce en önemli sebep “benim şirketim” anlayışının batması geliyor. Etrafınızda iş hayatına yeni atılmış yeni mezun var ise onu dikkatlice izleyin. İşini nasıl canla başla yapıyor, her türlü iş için gönüllü oluyor, mesaiye kalınması gerektiğinde ise hiç mızmızlanmadan geç saatlere kadar çalışıyor sanki kendi şirketiymiş gibi. Sonrasında çalışanın bir şekilde “kalbi kırılıyor” ve “şirketi batıyor”. Çalışanın yaşamış olduğu bu kırgınlık iş hayatı boyunca da devam ediyor. Her yeni başladığı işte o heves yeniden canlanıyor ama her seferinde daha çabuk kırılıyor insan.

Bu durumda çalışan bağlılığını sağlamak için çeşitli uygulamalarla o kişinin kalbine ulaşmaya çalışıyoruz ama ne kadar başarılı olabiliyoruz? Pek de başarılı olduğumuz söylenemez. O yüzden iş hayatına yeni giren birisi gördüğünüz zaman “benim şirketim” dediği anlayışın batmaması için ona yardım edin 😉

I_love_my_company

 

 

 

Reklam

4 Yorum

 1. Gökhan Yılmaz dedi ki:

  Paylaşımın için teşekkür ederiz.

  Kesinlikle haklısın!

  İrem hanımı dinlerken blogunda daha önce işlediği bir konuyu “İki Kurumda Birden Çalışmak Mümkün mü?” orada dile getirmesi de güzel olmuştu.

  Sevgi ve selamlar

 2. turkerokay dedi ki:

  Teşekkürler…

  O zaman linke tıklayıp Pınar Bekbölek’i dinlemek lazım 😉
  https://turkerokay.com/2013/07/23/multiple-careers-slasher/

 3. ilknurergün dedi ki:

  merhaba 2 senelik meslek hayatı olan genç bir mühendis olarak tamda yukarıda anlattıklarınız başıma geldi ve gelmeye devam ediyor, çok önemli bir noktaya değinmişsiniz ,tebrikler.

 4. turkerokay dedi ki:

  Teşekkürler İlknur Hanım.

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s