Sıfır Yetki, %100 Sorumluluk

Yönetim literatürüne bir Türk katkısı olarak görüyorum ben “0 yetki, %100 sorumluluk” kavramını. Çünkü beraber çalıştığım yabancıların (bütün dünya vatandaşları ile çalışmadım ama gördüklerim benim için yeterli) hepsi sorumlulukları ile orantılı yetkiye sahip bir şekilde işlerini olması gerektiği gibi yapıyorlar. Hatta bazıları yetkilerini aşan (anlık) sorumluluklar üstlenerek problemleri çözüyorlar.

Fakat bizde ne yazık ki böyle olmuyor. Yani sorumluluk kısmında kimse elimize su dökemez. Sorumluluk üstüne sorumluluk, hatta o sorumlulukların üstüne bir dizi daha sorumluluk en altta ise zar zor nefes alabilen bir çalışan. Neden? Çünkü “yetki”si yok. Yüklenilen her sorumluluk için mutlaka bir üst makamdan onay alınması gerekli ki işin sarpa sardığı yerde tam olarak burası çünkü hiyerarşik olarak hep bir üst makamdan “onay alma” durumunda kalıyor çalışanlar, pozisyonu ne olursa olsun.

Sonra koca şirkette bütün işler için herkes bir kişinin ağzından çıkacak cümleye bakıyor. Eğer bu kişi işinde başarılı birisi ise kısa vadede bir sıkıntı yaşanması zor ama uzun vadede şirketi zor günler bekliyor. Çünkü eninde sonunda o kadar yetkiyi elinde bulunduran kişi şirketten ayrılacak; ölü ya da diri.

Çalışanların sorumlulukları altında ezilmemesi için görev tanımlarında mutlaka sorumluluklarını yerine getirebilecekleri “yetki”lerinde tanımlanması gerekmektedir. Bu da yetmez; teori ve pratik uyumluluğu şart!

sorumluluk_2

Bir de böyle bir şey var 🙂

Reklam

2 Yorum

  1. Ben bu durumu, yetkili yetkisizlik olarak adlandırıyorum. Malesef sizinde bahsettiğiniz gibi iş yaptığımız her şirkette var..

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s