Network mü?

Öncelikle networking yani sosyal çevre oluşturmanın asla “hamili kart” mantığı ile yaklaşılacak bir olgu olmadığını belirtmekte yarar var. Çünkü “hamili kart” gücünü kaybettiğinde siz de bulunduğunuz yeri, etkinliğinizi kaybedersiniz.

Peki nedir networking? Kişiler arasında kurulan ilişkiler bütünüdür. Bu ilişkiler bütünü ağırlıklı olarak bilgi/bağlantılara dayalı olarak oluşur.  Networking’de özellikle üzerinde durulması gereken nokta bir alış-veriş olmasıdır. Yani networking asla tek taraflı değildir. Aldığınız kadar da vermelisiniz hatta aldığınızdan daha fazlasını vererek network’unuz için değerli bir hale gelmelisiniz.

imagesNetwork oluştururken göz önünde bulundurabileceğiniz nacizane tavsiyelerim:

 • Network oluşturmak zaman alır, sabırlı olun.
 • Üniversitede sahip olduğunuz arkadaşlarınız network’unuzun temelini oluşturabilir. Mezuniyet sonrası iletişimi koparmamanız her zaman sizin artıdır.
 • İyi bir network oluşturmak için network’u geniş insanları network’unüze katın.
 • Network oluşturmak için derneklere, topluluklara vb. üye ol, hobi edin, toplantılara ve etkinliklere katıl; aktif bir üye ol.
 • Sabit bir e-posta adresiniz ve telefon numaranız olsun. E-posta adresiniz mutlaka ad-soyad şeklinde olmalı 😉
 • Çalıştığınız şirkete ait e-posta ve telefon numaranızın yanı sıra şahsi e-posta ve telefon numarasınızı network’ünüz ile paylaşın. Çünkü o işten ayrıldığınız zaman kaybınız gerçekten tahminlerinizin ötesinde olabilir.
 • Yanınızda her daim kartvizitiniz olsun. Bahsettiğim kartvizit iş için kullandığınız iş bilgilerinizi yer aldığı kartvizit değil, her zaman kullandığınız e-posta ve telefon bilgilerinin olduğu bir kartvizit. Eğer öğrenci iseniz kartvizitinize yazılacak ünvan için kara kara düşünmeyin “Profesyonel Öğrenci” yazın. Sonuçta 5 yaşından beri bu meslektesiniz 😉
 • İyi bir dinleyici olun. Özellikle karşınızda ciddi bir tecrübeye sahip bir grup var ise iyi bir dinleyici olun ve o anda öğrendiklerinizi analiz edin.
 • İyi bir dinleyici olmanız gerektiği gibi iyi bir konuşmacı da olmanız gerekli. Konuşulan konu ile ilgili elinizde ilgili çekici bir örnek ve/veya komik bir hikaye varsa hemen paylaşın.
 • Güncel konular hakkında bilgi sahibi olun.  Sohbetlere ortak olabilmek için ortamda konuşulan konular hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir.
 • Kalabalık network toplantıları genelde uzun masalarda ya da bistrolarda gerçekleşir. Bu toplantılarda herkes ile iletişim kurabilmek için belli kişilere/gruplara bağlı kalmayın yer değiştirerek ortam bulunan diğer insanlarda da tanışın.
 • Network’ünüzü belli meslek gruplarına odaklanarak oluşturmayın. Farklı alanlardan insanlarla tanışarak yeni bakış açıları kazanın.
 • Network’ünüze asla çıkarcı bir şekilde yaklaşmayın. Ama unutmayın ki ihtiyacınız olduğunda network’ünüz yanınızda olacaktır.

Networking-for-latino-mbas-LAM-Social-Club1

Reklam

2 Yorum

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s