E-posta Savaşları

email3İş hayatının can damarlarından biridir E-posta. Mesai başlar başlamaz, hatta teknoloji sayesinde her an,  e-postalarımızı kontrol ederiz. Devamlı bir e-posta trafiği içerisinde geçer günümüz. Bu can damarı aslında bir iletişim aracıdır, daha fazlası değil. Yani bağlantınız koptuğunda, sistemde bir sorun yaşadığınız duman olmak bir sürü iletişim aracı mevcut 🙂

Fakat bazı profesyoneller e-postayı iletişim aracı yerine e-silah olarak kullanmayı tercih ediyorlar. E-postalarını bir silah gibi kullanıp yüz yüze geldiklerinde münazara bile edemeyeceği başka bir profesyonellere yolluyorlar. Hitap biçimi, kullanılan kelimeler ve fiiller gibi unsurlar e-silahın cephanesini oluşturuyor.

Bunun en klasik örneği bir e-posta trafiğinde aniden “bilgi sekmesi”nde üst düzey bir yöneticinin belirmesi. Bu klasik örneğin gelişmiş versiyonu ise “gizli sekmesi”ndeki üst yöneticinin ‘Ben buradayım’ demesi.

Benim karşılaştığım en canlı örnek ise departman yöneticisinin uzun dönem stajyere karşı departmandaki başka bir yöneticiye yollanmak üzere yazdırdığı e-posta sonrası yaşanan diyalog:

– Müdürüm yazdım, yollayım mı?

– Oku bakim… hımmm, yolla, yolla!

– Yolladım.

– Bak yarın nasıl karışacak ortalık, hele toplantı!

Yönetici toplantıya değil de sanki savaşa gidiyor (!)

Bazı kişiler hayatları boyunca hep agrasif bir şekilde iletişim kurmayı tercih etmiş olabilirler ama bu durum her zaman şirkete zarar verir. Bunun için temel iletişim eğitimleri, e-posta yazma kurallarının yanı sıra belirli gün ve saatlerde bu arkadaşların iletişim için e-posta yerine yüz yüze iletişim yöntemini tercih etmesi sağlanmalıdır.

Reklam

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s