17081999

17 ağustos günü sabah erkenden kalkıp kahvaltı sonrası lise kayıt işlemlerimin yaptırılması için erkenden evden çıkmıştım. Fakat sokaktaki herkes bir telaş halinde “Dünkü depremi hissettin mi? Merkez İstanbul mu? Gölcük’te mi olmuş? Ölü, yaralı varmış!” cümleleri arasında yeni okuluma varmıştım. Açıkçası depremide pek önemsemiyordum. “Alt tarafı biraz sallamıştır, bizimkilerde abartıyordur” diye düşünüyordum. Bundaki en önemli etken “abartma” olduğu gibi o zamanki haber kaynaklarının gazete, radyo ve televizyon olduğunu düşünürsek ( o an itibari ile haber kaynaklarından yoksun bir şekilde yeni okuluma gitmenin telaşı içerisinde) gerçekten de umursamıyordum.

Fakat birkaç saat sonra bütün düşüncelerimi değiştirecek o gerçeği kabullenmek zorundaydım. O dönem yaşananlara fazla odaklanmak istemiyorum. Çünkü rakamlar ortada ( resmi ve resmi olmayan iki farklı rakam).

Günümüze gelmekte yarar var. Çünkü en son yaşanan Van depremi bazı şeylerin değişmediği bize hatırlattı; toplumsal bilincin ne kadar zayıf olduğunu; oturmaya müsait olmayan binaları/evleri; depremin değil, binaların öldürdüğünü; acil müdahale konusunda eğitimsiz ve yetersiz olduğumuzu; ilk yardım bilgisinden yoksun olduğumuzu; depremin doğu-batı/güney-kuzey ayrımı olmadığını; hukuk sistemimizin ve devletin kontrol gücünün ne kadar zayıf olduğunu; toplanan “deprem vergilerinin” nereye harcandığını (!).

Toplumsal bilincin ve hafızanın Gezi ile güçlendiği bu günlerde unutmamız gereken şey her zaman olduğu gibi “insan”. Günlük hayatınızda ya da iş hayatınızda karşınıza çıkacak eğitimsiz arkadaşları (üniversite diploması sahibi olmak eğitimli olmak demek değildir) uyaralım, uyandıralım, bilinçlendirelim. Binlerce kişinin hayatını 3-5 akılsızın insafına bırakmayalım!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s