Okumak Lazım!

Kast ettiğim okumak herhangi bir üniversiteyi bitirip diplomayı çerçeveletmek değil, gerçekten okumak. Bir kitabı, makaleyi, gazeteyi hatta duvar yazısını bile okumak, anlamak, düşünmek. Ne yazıyor, ne demek istiyor, peki benim fikrim ne ? vs. vs. vs.

Okul hayatımız boyunca bir yarış atından farkımız yoktu photo-finish’teydik elimizde diploma yerine kırmızı kurdelalı bir kağıt parçası ve kep ile. Mezun olana kadar elimizden o kadar çok kitap geçti ki bazılarımızın kendisini ağaç katili
hissetmesi de normal. Okuduğumuz kitaplar 20 yy. Türkiye Klasik’lerinden “test kitabı akımı”nın en seçkin eserleri olmasına rağmen Dünya Klasiklerinden birinin adını bile bilmeyiz test kitabında ismi geçmiyorsa. Ve kutucukların içinin taşırmadan dolduran bir nesil olarak evimizdeki ve işyerimizdeki raflarda kitaplara yer yok, daha doğrusu kitaplarımız yok.

think-outside-the-boxHalbuki asıl yarış şimdi başladı. “Think outside the box” anlayışının kişileri zirveye taşıdığı dönemde geleceğini çerçevelenmiş bir diplomaya bağlayanlardansanız lütfen yer işgal etmeyin. Eskiden öğretmenlerimizin kızdıkları zaman söyledikleri gibi “Sizin yerinizde oturmak için can atan kaç tane (mezun) öğrenci var, haberiniz var mı?”

Bulunduğunuz yerin hakkını vermek için okumaya devam edin. Kitap, dergi, gazete, bilimsel makale ne bulursanız okuyun ama seçici olun. Çünkü zamanımız çok kıymetli. Okuyacağınız şeyi seçerken size ve etrafınızdaki insanlara dahi katkı sağlayacak eserleri okumaya özen gösterin.

Mucit çıkaramayacak olsak bile (!) faiz lobisine inat (!) okumamız lazım.

 

Reklam

1 Yorum

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s