İnsan Kaynakları Yönetimi İlkeleri

insan-kaynaklarıSon yıllarda şirketler insan kaynakları uygulamalarında ciddi bir modernizasyona gidiyor. İnsan faktörünün şirketler için önemini anlayanlar vakti zamanında ISO Belgesi vb. alabilmek için yapmış oldukları prosedürler, talimatlar ve uygulamaları İK uzmanları ve danışmanlarının gözetiminde çağa uygun hale getiriyorlar. Çağa uygun olanlar ise sosyal medya, işveren markası gibi alanlarda fark yaratıp insan kaynağından en verimli şekilde faydalanabilmek için yoğun bir mesai harcıyor.

Peki bu kadar uygulamayı nasıl yapıyorlar, tecrübe mi, eğitim mi, yaratıcılık mı? Hepsinden biraz var aslında ama en önemlisi İnsan Kaynakları Yönetimi İlkeleri’ne sadakat. Eskiler “Personel Yönetimi”, yeniler ise “İnsan Kaynakları Yönetimi” dersinin ilk saatlerinde öğrenmişlerdir bu ilkeleri. Vize ve final sınavlarının değişmez sorusu olan bu ilkeler zamanla unutulmuştur. Kime sorarsanız sorun ilkeleri ya eksik sayar ya da fazla ama uygulamaya gelince bu ilkelerden şaşmayanlar karşılaşabileceğiniz en iyi İK’cılardır.

Bende bu yüzden hatırlayabildiklerimi açıklayacağım size:

 • Eşitlik İlkesi; bütün çalışanlara ırk, dil ve din ayrımı yapmaksızın eşit olarak davranabilmek.
 • Açıklık İlkesi; çalışanları ilgilendiren olumlu-olumsuz her türlü konuda talep edilen bilgileri eksiksiz olarak zamanında verebilmek.
 • Güvenirlik İlkesi; çalışanların sahip olduğu sosyal haklarının yasal açıdan yerine getirilebilmesi yeri geldiğinde çalışanın sosyal haklarının savunulması.
 • Bilimsellik İlkesi; hayata geçirilen uygulamaların hepsinin bilimsel bir temelinin olması gereklidir. “Ben yaptım, oldu” uygulamalarının ömürleri genelde kısa olur.
 • Gizlilik İlkesi; çalışanların bilgilerinin (özlük, performans, kariyer vb.) diğer çalışanlar ile paylaşılmaması.

İK Departmanında çalışan arkadaşların bazıları sosyoloji, psikoloji, felsefe gibi bölümlerinden mezun olduğundan dolayı yukarıda bahsettiğim dersi alamadıklarından dolayı ilkeleri ezberleyememişlerdir (!) ama bu işe gönül veren herkes İnsan Kaynakları Yönetimi İlkeleri’ni bir şekilde öğrenir. Öğrenip ve öğrenmeyeni işini yapış şeklinden çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz.

Reklam

7 Yorum

 1. hikmet gedik dedi ki:

  Bütün İK personeli ve üst yönetimi için kesinlikle uygulanması gereken temel ilkeler bunlar doğrudur. Ancak aile şirketlerinde İK bölümünde çalışıyorsanız ve şirket içinde patronunuzun yakın akrabaları varsa ve bunlar kural tanımaz ve disiplinsiz hareketler yapıyorsa burada patron faktörü ön plana çıkıyor. Böyle bir firma da bir İK sorumlusu ne denli başarılı olur sizce?

  1. turkerokay dedi ki:

   Hikmet Bey merhaba,
   Eğer firma bir patron şirketi anlayışı ile yönetiliyorsa zaten oradaki “İK” sadece kapıdaki bir tabeladan öteye gidemez. Alınan kişisel kararlar her zaman sistemin önüne geçer ve şirkete zarar verir.
   Patron/patron akrabası/patron arkadaşı gibi kişilerin olduğu yerdeki İK’cı yüzmeyi okyanusta öğrenirse ondan sonra hiçbir denizde boğulmaz. Kesinlikle zor ama imkansız değil.

   1. hikmet gedik dedi ki:

    Çok haklısınız Türker Bey, ancak bu tarz aile şirketlerinde Profesyonel bir yönetim anlayışı olmuyor ve olamazda. Personel arasında Ayrımcılık ve çifte standart diğer personelin de çalışma performansını olumsuz etkiliyor. İK personeli sürekli itiraz ve şikayetlere maruz kalıyor. Sizin de dediğiniz gibi bir Tabelasından başka bir yaptırım gücü olmuyor. Aile şirketlerinde kurumsallaşma çok zor olduğu için İK personeli de işini yapmakta yetersiz kalıyor. Gelenekçi bir anlayış hakim olan bu tarz şirketlerde maalesef kurumsal ve sistematik bir İK tabanını oluşturamıyorsunuz. Selamlar.

 2. turkerokay dedi ki:

  Hikmet Bey,
  Söylediklerinize ne yazık ki katılıyorum ama bazı şeylerin zamanla değişeceğine inanıyorum. Özellikle başarılı bir şekilde kuşak değiştiren ve geniş bir vizyona sahip patronlara bu konuda güveniyorum. Eğer ki bu kuşak değişimi başarısız olursa o şirkettin ömrünün pek uzun olmayacağı yönünde hem fikir olduğumuzu düşünüyorum. İyi günler.

 3. alicevatunsal dedi ki:

  Ilkeleri dile getirmenden ötürü Teşekkürler. yeni okudum yazını. Klavyene sağlık =)

  1. turkerokay dedi ki:

   Teşekkürler, bence temel ilkeler bunlar ama kesinlikle insan odaklı olarak genişletilebilirler 😉

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s