Mülakatlardaki Küçük Yalanlar Büyüyor

İyi kötü herkes mülakat sırasında yalan söylemiştir.

Kimi öyle büyük yalanlar söyler ki yalancısı bile ufak kalır yalanının yanında ve komik duruma düşer.Çünkü büyük yalanlar hemen anlaşılır ve mülakatçı tarafından çapraz sorulara tutulur. O sırada adayın durumu gerçekten kötüdür; yüzü kızarır, eli ayağı titrer, bardaktaki suyu kana kana içer. Böyle durumlarda aday ile tokalaşıp “biz yalancılar ile çalışmıyoruz” demek istesek de profesyonellik gereği görüşmeyi en uygun şekilde bitirip adayı nezaket çerçevesinde uğurlarız.

burun uzunKimi adaylar ise boyunu geçmeyecek yalanlar söylemeyi tercih ediyorlar 🙂  Okulda yapılan ödevler bir anda proje oluyor, arkadaşlarının tecrübeleri kendi tecrübeleri oluyor. En çok karşılaşılan yalanlardan biri ise “yabancı dil bilgisinde” ortaya çıkıyor. Yabancı dil bilgisi bence birazcık göreceli bir kavram çünkü bana göre iyi olan başkasına göre kötü bir başkasına göre ise muhteşem olabilir. Ama genelde adaylar “yabancı dil bilgisi” bölümünde en üst seviyeyi tercih ediyorlar. Ne zaman ki “Mülakata İngilizce mi Almanca mı devam edelim?” sorusunu duyduklarında hafif bir öksürük, yere kayan gözler…. 🙂 Aslında buradaki konu yalan olduğu gibi “kendini tanımama” ile de ilgili fakat başka bir yazının konusu.

Başka yalanlar yok mu? Elbette var bu yalanlarla ilgili bir araştırmayı ele alan Selin Yetimoğlu‘nun yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Yalan söylemeyi başarabiliyorsanız ve söylediğiniz yalanı unutmuyorsanız yalan söyleyiniz; bitirdiğiniz okullar, çalıştığınız şirketler, aldığınız eğitimler vs. Ama unutmayın yalanlar üzerine kurduğunuz kariyeriniz bir gün yine o yalanlar yüzünden çökebilir aynı Yahoo’nun eski CEO’su Scott Thomson gibi.

Not: Scott Thomson şu anda Shoprunner’ın CEO’su olarak iş hayatına devam ediyor ama çoğu insanın hafızasında “yalancı CEO” olarak yer alıyor.pinokyo-karikaturleri

Reklam

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s