Şirketlerde Mizah

Mizah hayatımızın olmazsa olmaz bir parçasıdır.

Peki takım elbiseler içerisinde toplantıdan toplantıya koşturan beyaz yakalılar, tulumları içerisinde üretim sahasında çalışan işçiler günlerinin büyük çoğunluğunu geçirdiği ofislerde mizahsız mı yaşıyor? Tabii ki hayır. Ama bunun dengesinin kesinlikle iyi bir şekilde kurulması gerekir. Çünkü kantarın topuzu kaçtı mı işte o zaman huzursuzluk ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bence burada en önemli rol departman yöneticisine düşmektedir. Asıl işi “işi yönetmek” gibi görünse de yönetici aslında “insanları yönetir”. Bu durumda da iş dolaylı olarak yönetilir ve sonuçlandırılır.

Her işletme sıcak bir çalışma ortamı kurarak “işgören bağlılığı”nı arttırma çabasındadır. Bu aidiyet duygusunu kazandırmanın en iyi yollarından birisi de bence mizahtır. Çünkü insanlar sohbet etmeyi, eğlenmeyi  ve gülmeyi severler ve böyle sıcak bir ortamı bulan bir çalışan kolay kolay çalıştığı yerden ayrılmak istemez. Tabii ki çalışanın örgütsel bağlılığını etkileyen diğer unsurlarda bulunmaktadır ama mizah kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Şirketlerde mizaha nasıl yer verilir ve nasıl yönetilir? Bu soruların cevabını etkileyen iki önemli unsur bulunmaktadır. Birincisi örgüt kültürü ikincisi ise yöneticinin bakış açısıdır. Mizaha olumlu bir şekilde yaklaşan bir örgüt kültürünün bulunduğu şirkette bir de yönetici bu konuda anlayışlı ise gerçekten bir çalışan için keyifli bir çalışma ortamı yaratılmış olur. Ama yine de birkaç tüyo vermekte yarar var.

– İş arkadaşlarınızın aldığı ve/veya yolladığı karikatürlere göz atıp sizde okuyun ve gülün.

– Her ortamda her ofiste mutlaka komik birileri mutlaka vardır. Bırakın esprilerini yapsınlar.

– Espri ve/veya şaka yaparken sadece ofisten bir kişiye yüklenmeyin.

– İş arkadaşınız size şaka yaptığında mızıkçılık yapmayın ve sadece anın tadını çıkarın, gülün.

– Eşek şakaları çok risklidir. En iyisi hiç yapmamaktır.

– Yöneticilerde mutlaka ofisteki mizahın içerisinde olmalıdır.

– Kesinlikle dozunda bırakılmalı ve iş-mizah dengesi iyi kurulmalıdır.

–  Fıkra anlatmayı beceremiyorsanız kesinlikle anlatmayınız. Aksi takdirde şirkette “fıkrasına gülünmeyen adam” olmanız kaçınılmazdır.

Reklam

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s