Çil yavrusu teoremi

Literatürde  böyle bir teorem ile daha karşılaşmadım ama olma ihtimali de yüksek. Çünkü günlük hayatta olsun iş hayatında sıklıkla karşımıza çıkan bir durumu anlatıyor bu teorem.

Çocukluk yıllarınızdan hatırlarsınız mahallede sokak aralarında maç yaparken, yakar top oynarken, ip atlarken hatta çiğdem çitleyip kaldırımda otururken bile o sokakta oturan ve bu topluluktan rahatsız olan biri mutlaka vardır. Top bahçesine ya da balkonuna kaçtığı zaman herkes “çil yavrusu” gibi dağılır. Kimisi bir ağacın arkasına gizlenir kimisi bir arabanın. Topun akibeti tamamen ev sahibinin insafına kalmıştır.Yaz tatillerinde hele güneşin en tepede  olduğu saatlerde bir kaldırımda oturmuş arkadaşlarınızla çiğdem çitleyip gülüp eğlenirken bir anda başınızdan aşağı buz gibi döküldüğünde hiç başınızı kaldırmadan yine “çil yavrusu” gibi dağılırsınız. Çünkü orada kimin oturduğunu çok iyi biliyorsunuz.

Öğrencilik yıllarına geldiğinizde ise ilkokul, lise, üniversite hangisi olursa olsun mutlaka efsanevi bir hoca vardır. Hele üniversitedeki efsanevi hocanızın hikayelerini sözlüklerden öğrenirsiniz. Herhangi bir şekilde yakalanmak istemezsiniz. Çocukluk yıllarından elde ettiğiniz tecrübeler sayesinde de gözleriniz açıktır artık. Elde edilmiş tecrübeler ile artık başınıza bir şey gelmeden “çil yavrusu” gibi dağılmayı öğrenmişsinizdir. İş hayatınıza başladığınızda ise departman müdür olsun genel müdür olsun mutlaka bir otorite ile aynı durumu yaşarsınız. Bunları gözlemleyip çok eğlenebilirsiniz. İşte bazı örnekler;

-Koridorda üç beş arkadaş denk(!) gelmişsinizdir. Bir anda koridorun başında müdürünüz görünür. Hemen oradan masanıza doğru hızlıca yol alırsınız.

-Koridorda yine arkadaşlarla denk gelmiş iş hakkında(!) konuşuyorsunuzdur. Bu sefer koridorun başında üç tane müdür hatta genel müdür de görünür. İşte böyle bir anda herkes çil yavrusu gibi dağılır. Hatta bir keresinde dağılma sırasında elindeki kahveyi diğerinin üzerine döken çil yavrusu görmüşlüğüm vardır ki en eğlencelisi de kesinlikle budur.

-Ciddi tecrübeye sahip çil yavruları da vardır. Bunlar daima ellerinde evrak bulundurur. Gözleri her zaman etrafı kolaçan eder. Tehlikeyi sezdikleri anda ise en yakın masaya gidip bir şeyler sorarlar.

-Çil Yavrusu Teoremi’nin en etkin halini ise öğle yemeği sonrası uzatılan kahve sonrası sohbetleri sırasında gözlemleyebilirsiniz.

-İşte Kmart’tan canlı bir örnek 

Reklam

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s