Kariyer yolunuz ve cebinizdeki küçük taşlar

Ülkemizdeki kariyer belirleme yöntemlerinin çoğunun ebeveynlerin bakış açısına bağlı olduğunu düşünürsek kariyeriniz için cebinizdeki o küçük taşlara çok ihtiyacınız olacak. Çünkü her ebeveyn çocuğunun geleceğinin garanti(!) olmasını istemektedir. Bu garantinin yolu da mühendislikten, doktorluktan, avukatlıktan vb. mesleklerden geçmektedir.

Günümüzde yeni çıkan meslekler ile bu garanti mesleklerin isimleri değişmiş ya da çeşitlenmiş olabilir fakat ebeveynlerin niyetleri aynı. İşin en ironik tarafı ise ebeveynlerin diretmiş oldukları bu meslekler ile yapmış oldukları ciddi bir araştırma da yoktur. O mesleği yapabilmek için hangi üniversiteye gidilmeli, hangi bölümde okumalı, kaç puan alınmalı, iş alanları tam olarak nelerdir, nerededir ve mesleğin ömrü nedir? Bu soruların yerine eş-dosttan duyulan “Falancanın kızı bu işten çok  para kazanıyor ve işinden çok memnun.” cümlesi yeterli oluyor. Umarım o falancanın kızı gerçekten kendi isteği ile o mesleği seçmiştir ve mutludur. Çünkü onun seçimi tahmin ettiğinden çok insanı etkiliyor. Etrafımda o kadar çok insan var ki bir şekilde üniversite mezunu olmuş, iş bulmuş ama mutsuz!

İşte bu noktadan sonra kariyer yolunuzu yapabilmeniz için cebinizdeki taşlara ihtiyacınız var. Ve tabi ki öncelikle cebinizde taşlar olmalı. Bunun için yapmak istediğiniz için meslek ile ilgili bilgiler toplamalısınız ki diretmelere karşı elinizde bir şeyler olsun. “Bir şeyler” deyip geçmemek lazım aslında bu bir ömür boyu icra edeceğiniz mesleğinizin ilk adımı olabilir. İlerleyen yıllarda tercih ettiğiniz meslek ile ilgili kişilerle tanışmalı ve kesinlikle staj yapmalısınız. Günümüzdeki rekabet koşullarını da göz önünde bulundurursak size artı kazandırabilecek seminer ve kurslara mutlaka katılmalısınız.

Ara sıra geri dönüp baktığınızda göreceksiniz ki cebinizdeki küçük taşlar ile koca bir yol yapmışsınız kendinize. Bu yolda ilk işinizdeki ilk gününüzü, ilk hatanızı, ilk terfinizi, ilk kovulmanızı ve ilk yöneticiliğiniz gibi önemli virajları göreceksiniz.

Unutmayın küçük taşlarla o upuzun yolu yapan sizsiniz!

Reklam

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s